5 fördelar med användning av läs- och skrivhjälpmedel för personer med dyslexi

Personer med dyslexi kan uppleva utmaningar med läsning och skrivning, och i dessa fall kan digitala och fysiska läs – och skrivhjälpmedel vara mycket fördelaktiga. Här är några av fördelarna med att använda hjälpmedel:

  1. Ökad läsförståelse: Digitala läs- och skrivhjälpmedel kan hjälpa personer med dyslexi att förbättra sin läsförståelse genom att till exempel ge ljud- och bildstöd för ord och meningar.
  2. Minskad ansträngning: Att läsa och skriva kan vara ansträngande för personer med dyslexi. Hjälpmedel som talsyntes och stavningstöd kan minska ansträngningen och göra det enklare att läsa och skriva.
  3. Ökad självständighet: Användning av hjälpmedel kan öka personers självständighet och självkänsla genom att de kan klara av uppgifter som de annars skulle ha haft svårt – eller behövt hjälp med.
  4. Mer effektivt arbete: Att använda hjälpmedel och verktyg kan hjälpa personer med dyslexi att arbeta snabbare och mer effektivt, vilket kan vara viktigt i både skol – och arbetssituationer.
  5. Tillgänglighet: Det finns många typer av läs- och skrivhjälpmedel tillgängliga för personer med läs- och skrivsvårigheter, både i form av programvara och fysiska hjälpmedel. Detta gör det lättare att ha tillgång till de verktyg de behöver för att läsa och skriva, oavsett var de befinner sig.

Sammanfattningsvis kan läs- och skrivhjälpmedel och verktyg vara mycket fördelaktiga för personer med läs- och skrivsvårigheter, som dyslexi, och hjälpa dem att bland annat förbättra sin läsförståelse och öka sin självständighet.

Arbetar du i skola eller kommun och vill ha råd om hur ni kan använda läs- och skrivhjälpmedel för att skapa ett likvärdigt lärande för era elever? tveka inte att kontakta oss, vi finns här – för dig!

Marina Lundström
Försäljning och utbildning

Johan Swensson
Försäljning och utbildning

Vi finns här för hjälp och support

Vi på Svensk Talteknologi har arbetat med läs-, skriv- och språkverktyg i över 20 år. Våra kundansvariga Marina och Johan hjälper er gärna att identifiera behoven på just er skola och kring hur ni kan nyttja digitala verktyg i undervisningen på bästa sätt.
Varmt välkommen med frågor och funderingar!